GRAINGER M36050.230.0001 Retaining Ring for Bores 230mm Bore Diameter | AH7WJD 38DP39
GRAINGER M36050.230.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 5 mm Thk, 236 mm Grv Dia., Steel
Item: AH7WJDModel: M36050.230.0001Cross Ref: 38DP39
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Bores
Clearance Dia. 200.2 mm
Clearance Dia. (expanded) 200.2mm
Clearance Dia. Type Compressed
Finish Plain
Fits Groove Dia. 236 mm
Fits Groove Width 5.15 mm
For Bore Diameter 230 mm
For Housing Dia. 230 mm
Free Inside Dia. 242 mm
Free Outside Dia. 242 mm
Free Outside Diameter 242 mm
System Of Measurement Metric
Thickness 5 mm