GRAINGER M36050.140.0001 Retaining Ring For Bores 140Mm, 5PK | AH7WHL 38DP23
GRAINGER M36050.140.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 4 mm Thk, 144 mm Grv Dia., Steel
Item: AH7WHLModel: M36050.140.0001Cross Ref: 38DP23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Bores
Clearance Dia. 116.5 mm
Clearance Dia. (expanded) 116.5mm
Clearance Dia. Type Compressed
Finish Plain
Fits Groove Dia. 144 mm
Fits Groove Width 4.15 mm
For Bore Diameter 140 mm
For Housing Dia. 140 mm
Free Inside Dia. 147 mm
Free Outside Dia. 147 mm
Free Outside Diameter 147 mm
System Of Measurement Metric
Thickness 4 mm