GRAINGER M36050.112.0001 Retaining Ring For Bores 112Mm, 5PK | AH7WHD 38DP16
GRAINGER M36050.112.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 4 mm Thk, 116 mm Grv Dia., Steel
Item: AH7WHDModel: M36050.112.0001Cross Ref: 38DP16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Bores
Clearance Dia. 90 mm
Clearance Dia. (expanded) 90mm
Clearance Dia. Type Compressed
Finish Plain
Fits Groove Dia. 116 mm
Fits Groove Width 4.15 mm
For Bore Diameter 112 mm
For Housing Dia. 112 mm
Free Inside Dia. 119 mm
Free Outside Dia. 119 mm
Free Outside Diameter 119 mm
System Of Measurement Metric
Thickness 4 mm