GRAINGER M36050.098.0001 Retaining Ring For Bores 98Mm, 5PK | AH7WGY 38DP11
GRAINGER M36050.098.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 3 mm Thk, 101.5 mm Grv Dia., Steel
Item: AH7WGYModel: M36050.098.0001Cross Ref: 38DP11
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Bores
Clearance Dia. 79 mm
Clearance Dia. (expanded) 79mm
Clearance Dia. Type Compressed
Finish Plain
Fits Groove Dia. 101.5 mm
Fits Groove Width 3.15 mm
For Bore Diameter 98 mm
For Housing Dia. 98 mm
Free Inside Dia. 103.5 mm
Free Outside Dia. 103.5 mm
Free Outside Diameter 103.5 mm
Load Capacity Not Rated
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Material Quality Standards Din 472
Product Type Internal
Retaining Ring Style Standard
Ring Sub-type Standard
Ring Type Housing Ring
System Of Measurement Metric
Thickness 3 mm