GRAINGER M36050.036.0001 Retaining Ring For Bores 36Mm, 50PK | AH7WFE 38DN70
GRAINGER M36050.036.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 1.5 mm Thk, 38 mm Grv Dia., Steel
Item: AH7WFEModel: M36050.036.0001Cross Ref: 38DN70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Bores
Clearance Dia. 24.6 mm
Clearance Dia. (expanded) 24.6mm
Clearance Dia. Type Compressed
Finish Plain
Fits Groove Dia. 38 mm
Fits Groove Width 1.6 mm
For Bore Diameter 36 mm
For Housing Dia. 36 mm
Free Inside Dia. 38.8 mm
Free Outside Dia. 38.8 mm
Free Outside Diameter 38.8 mm
System Of Measurement Metric
Thickness 1.5 mm