GRAINGER M36000.170.0001 Retaining Ring for Shaft Extension 170mm Diameter | AH7WDL 38DN30
GRAINGER M36000.170.0001 Retaining Ring, External, Standard, 4 mm Thk, 165 mm Grv Dia., Steel
Item: AH7WDLModel: M36000.170.0001Cross Ref: 38DN30
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Shaft
Clearance Dia. 198.4 mm
Clearance Dia. (expanded) 198.4mm
Clearance Dia. Type Expanded
Finish Plain
Fits Groove Dia. 165 mm
Fits Groove Width 4.15 mm
For Shaft Dia. 170 mm
Free Inside Dia. 160.5 mm
System Of Measurement Metric
Thickness 4 mm