GRAINGER M36000.015.0001 Retaining Ring For Shaft 15Mm Diameter, 50PK | AH7WAM 38DM61
GRAINGER M36000.015.0001 Retaining Ring, External, Standard, 1 mm Thk, 14.3 mm Grv Dia., Steel
Item: AH7WAMModel: M36000.015.0001Cross Ref: 38DM61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Retaining Ring for Shaft
Clearance Dia. 22.6 mm
Clearance Dia. (expanded) 22.6mm
Clearance Dia. Type Expanded
Finish Plain
Fits Groove Dia. 14.3 mm
Fits Groove Width 1.1 mm
For Shaft Dia. 15 mm
Free Inside Dia. 13.8 mm
Load Capacity Not Rated
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Material Quality Standards Din 471
Pack Size Small Pack
Product Type External
Retaining Ring Style Standard
Ring Sub-type Standard
Ring Type External Retaining Ring
System Of Measurement Metric
Thickness 1 mm