GRAINGER M24670.050.0050 Machine Screw Flat M5 X 0.80 X 50 Length, 50PK | AH3EFP 31JP84
GRAINGER M24670.050.0050 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 50 mm Lg., Std, Flat
Item: AH3EFPModel: M24670.050.0050Cross Ref: 31JP84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 4.8
Dimensional Standards Din 965H, Din En Iso 7046
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 50 mm
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell B67-B99
Head Angle 90°
Head Dia. 9.3 mm
Head Height 2.7 mm
Head Type Flat
Length 50 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Steel
Material Grade/class 4.8
Rockwell Hardness B67 to B99
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 58015 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 50 mm
Thread Pitch 0.8 mm
Thread Size M5
Thread Type Coarse
Type Standard Machine Screw
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.33
Ship height (cm)3.56
Ship length (cm)11.43
Ship width (cm)7.62
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.