FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C34 |
| Length | 105 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 105 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 30 mm |
| Thread Length B | 54 mm |
| Thread Size | M24 x 3 |
| Thread Size A | M24 x 3 |
| Thread Size B | M24 x 3 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- PROCON 103E140F31BB Rotary Vane Stainless Steel Pump, 140 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- LITHONIA LIGHTING 2GTL 4 60L EZ1 LP835 Led Recessed Troffer 3500k 59w 120-277v
- EATON RVPH1114 Power Pedestal Complete Phone And Cable Assembly
- TITAN FASTENERS DBD14104
- KIPP K0114.2A52X30 Tension Lever External 1.18 5.16 1/2-13 2.67
- SPEARS VALVES 3633-020 Standard Ball Valve, Flanged, FKM, 2 Size, PVC
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL ASI-JF12 Pneumatic Jet Fan, 12 Inch Diameter, Cast Aluminum
- EATON NZM4-4-XKV2P-K Jumper Kit With Heat Sinks, For Use With Nzm Molded Case Circuit Breaker, 4P
Explore More
- KEYSHAFT
- Plasma Cutters
- Garden Carts
- Mesh Screen and Vinyl Curtain Doors
- Soldering Irons Guns and Pots
- Buna-N Rolls
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings, Metric
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Polyurethane, White
- CONDOR Coated Gloves, Palm Dipped, Latex, Kevlar, 10 Gauge
- KEO Countersinks, 6-Flute, Carbide
- APPROVED VENDOR Digital Panel Meter Ac Current 0-5 A
- IGUS Plastic Clip Bearing, Inch
- STARRETT-UK SDS Plus Shank 2 Point Drill Bits
- NIBCO SI-3 Series Check Valves, Brass, Swing, Solder
- SLOAN Royal 195 Concealed Solenoid Hardwired Urinal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.240.0075 Double End Threaded Stud, M24x3 Thread Size, Rockwell C22-C34, Gr. 8.8, 105mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€299.96 /pack
