FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 68 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 68 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 18 mm |
| Thread Length B | 34 mm |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Thread Size A | M14 x 2 |
| Thread Size B | M14 x 2 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0025 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 1 | €94.06 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 |
Explore Products
- INGERSOLL-RAND 635106 Swivel
- GATES 733251025 Hose Coupling, 0.5 Inch Hose I.D
- NEW PIG MAT467 Absorbent Roll Heavy Weight 48 Gallon
- VOLLRATH XMIX9811 Bowl 80 qt.
- MITUTOYO 468-276 Digital 3-Point Inside Micrometer, 152.4 mm To 177.8 mm/6 Inch To 7 Inch Range, Ip65
- LINN GEAR 40a52 Sprocket, 8.281 Inch Pitch Diameter, .750 Inch Stock Bore
- WIHA TOOLS 43680 WIHA 43680
- VERMONT GAGE 141219410 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.1941 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Ash Trays Cigarette Receptacles and Ash Tray Sand
- Trash Bag and Can Liner Accessories
- Disposable Towels and Wipes
- Confined Space Entry Accessories
- Shaft Adapters
- AKRO-MILS 35185 Nest And Stack Totes
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- KRYTOX GPL 106 Series General Purpose Oil
- KEO Dovetail Cutters, Carbide Tipped
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Sterile Wrap Carts
- VERMONT GAGE Chr ZZ NoGo Reversible Assemblies, Green
- BALDOR MOTOR Footless Break Motors, Single Phase, TEFC
- CARRIER Valves
- POLAR TECH Lab Mailers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.140.0050 Double End Threaded Stud, M14x2 Thread Size, Rockwell C22-C32, Gr. 8.8, 68mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€183.78 /pack
