FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 115 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 115 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 15 mm |
| Thread Length B | 30 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Size A | M12 x 1.75 |
| Thread Size B | M12 x 1.75 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0025 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 1 | €94.06 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 |
Explore Products
- ENERPAC RC5K71 Rc5 Ton Repair Kit Rc51 Rc53 Rc55 Rc57
- ANVIL 0500603204 Longitudinal And Lateral Seismic Clamp, Plain, 4 Inch Size (a), 1 Inch Size (b)
- SUPER-STRUT NM-F38212 Hex Head Cap Screw, 3/8 In Thread Size, 2 1/2 In Lg., Coarse
- SLOAN 3779720 Bathroom Sink Faucet, 26.25 X 9.25 X 4.25 Inch Size
- PARKER FEM-501-12FP-NL Hydraulic Quick Connect Hose Coupling, 1/2 Inch Coupling Size, Steel
- APPLETON ELECTRIC ELS12812T1
- UNIWELD RSB2B Rs Regulator, Brass, 2-15 Psig
- BOSTON GEAR P00354
Explore More
- KEYSHAFT
- Divider Box Accessories
- Plug-In Transformers
- Lacing and Lacing Tools
- Clamp Meters
- Clamp On Power Meters
- DICKSON 3 Inch Chart Recorders
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH3 Series Heaters
- VIBCO VMW Series Electric Vibrators
- VIBCO ABS Air Cannons
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Printed Graduations
- COOPER B-LINE B2000 Series PVC Clamps
- STA-KON TV6 Series Ring Terminals
- SPEEDAIRE Pins
- E JAMES & CO Rubber Cord Stocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.120.0100 Double End Threaded Stud, M12x1.75 Thread Size, Rockwell C22-C32, Pln, 115mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€406.37 /pack
