FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 85 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 85 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 15 mm |
| Thread Length B | 30 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Size A | M12 x 1.75 |
| Thread Size B | M12 x 1.75 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0025 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 1 | €94.06 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 |
Explore Products
- GATES 7805-7350 Light Duty Sheave Pulley, 1-7/16 Inch Bore
- UNISTRUT P2677-EG Beam Clamp, Electrogalvanized
- RULAND MANUFACTURING SP-6-SS 3/8 Inch Two-Piece Shaft Collar, 303 SS, Clamp Style, 7/8 Inch OD, 0.343 Inch Wd.
- CASH VALVE BFDSSSMTS01AD3 Pressure Regulator, 3/4 Inch Size, 30-75 PSI
- GRAINGER SPOOL-0300X36.00-7-4 Sanitary Spool, 304 Stainless Steel, Clamp X Clamp, 3 Inch X 3 Inch Tube Od
- REGAL 071871MS Spiral Point Tap, 1/4-20 NC, H5 Limit, 3 Flutes, Plug, Bright
- APPROVED VENDOR 5EE97 Spring Pin, 8 mm Nominal Dia., Steel, 8.3 mm To 8.63 mm Actual Dia. Rng, 45 mm Lg.
- EDWARDS SIGNALING 102LS-SLEDB-G1 Steady-On LED Module, 24VDC, 0.062A Rating
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Hangers
- Center Punches
- Vacuum Anchors
- Micrometer Accessories
- Step Key Stock
- ANSELL 58-335 Alphatec Chemical Resistant Gloves With Moisture Absorbent Inner Coating
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- MUELLER INDUSTRIES 794F Duplex Basket Strainers
- KETT TOOLS Nibblers
- APOLLO VALVES Gaskets
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Nipples, 2-1/2 Inch Diameter, Threaded Both Ends
- JB INDUSTRIES Manifold Gauges
- DURAPULSE GS3 Series Main Cooling Fans
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.120.0070 Double End Threaded Stud, M12x1.75 Thread Size, Rockwell C22-C32, Pln, 85mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€193.39 /pack
