FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 80 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 80 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 15 mm |
| Thread Length B | 30 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Size A | M12 x 1.75 |
| Thread Size B | M12 x 1.75 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.99 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0025 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 1 | €94.06 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 |
Explore Products
- BALDOR MOTOR CM3545X General Purpose Motor, 230/460V, 3600 RPM, 60 Hz, 1 hp, 3 Phase, TEFC, 56C Frame
- EATON EF2RTWK Metric End Cap Kit, Line And Load End Terminals, 2P
- SUPER-STRUT A120420PG Strut Channel
- HAMMOND EJ161410SS Enclosure, 16 x 14 x 10 Inch Size, Wall Mount, 304 Stainless Steel, #4 Brush Finish
- MAIN FILTER INC. MF0241922 P7039 Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- REGAL 052481JM94 Cobalt End Mill, Single End, 5/8 Inch Dia., 3-3/4 Inch Length, 4 Flutes
- ABANAKI BMME-0006 Elastomer Belt
- STEARNS BRAKES 502504500 End Plate Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic HID Ballasts
- Antistatic Cords
- Cutting Tool Storage
- Center Gages
- Packing Tables
- PROTO 1 Inch Impact Socket, Imperial, Alloy Steel, Standard
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- ANVIL 008CTG Series Copper Tubing Riser Clamps
- JAMCO Work Height Platform Truck
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Cap, Female Flare 45 Degrees, Low Lead Brass
- WILKERSON Repair Kits
- HUB CITY Motor Flange Kits
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 3.45 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.120.0065 Double End Threaded Stud, M12x1.75 Thread Size, Rockwell C22-C32, Pln, 80mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€164.34 /pack
