FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 55 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 55 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 15 mm |
| Thread Length B | 30 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Size A | M12 x 1.75 |
| Thread Size B | M12 x 1.75 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0025 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 1 | €94.06 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 |
Explore Products
- GRAINGER 1506-188375-15 Tubing, Neoprene, Black, 3/16 Inch Inside Dia, 3/8 Inch Outside Dia, 15 Ft Overall Length
- EATON IQ250MA65110-2A Iq 250 Enclosed Meter, 60 Hz, 5A Secondary
- PARKER 8CP Nipple, 1/4 Inch Size, Push-Lok hose barb, Air Hose, Steel
- APOLLO VALVES 88AF452480TR Ball Valve, Graphite PK, Spiral Wound Multi-Seal, and MTR 1 Inch, 2 x Flange, 10.03 x 4.62 x 7.16 Inch
- SANDPIPER 560.066.360 O Ring, Cs, 5/16 Inch ID, 1/16 Inch Size
- APPROVED VENDOR 1WJY2 Female Adapter 1-1/2 Inch Fnpt x Hub Pvc
- THERN B6010 Muffler Assembly
- EATON ECN1808CCC Combo Starter, 3-Phase, 460V/60 Hz-440V/50 Hz Pri. Control, Non-Reversing
Explore More
- KEYSHAFT
- Homogenizers
- Parking Curbs and Speed Bumps
- Supplied Air Compressors and Ambient Air Pumps
- Safety Monitoring Relays
- Santoprene Tubing
- DESTACO 202 Series Vertical Hold Down Clamps
- LOC-LINE Replacement Shield
- HELICOIL Complete Gages, Metric Fine, 4H5H
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A3, Palm Dipped, Polyurethane, Gray
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1800 Gas Springs
- BRADY Danger Tag, Self-Laminating Polyester, 7" x 4"
- PALMETTO PACKING Injectible Packing
- EATON CH Series Surge Loadcenters
- OSG High Speed Steel Straight Flute Hand Taps
- SPEC Standard Compression Springs, Stainless Steel, 1.58 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.120.0040 Double End Threaded Stud, M12x1.75 Thread Size, Rockwell C22-C32, Pln, 55mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€357.78 /pack
