FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Threaded Stud |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8.8 |
| Hardness | Rockwell C22-C32 |
| Length | 82 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Min. Tensile Strength | 500 N/sq. mm |
| Overall Length | 82 mm |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length A | 12 mm |
| Thread Length B | 26 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Size A | M10 x 1.5 |
| Thread Size B | M10 x 1.5 |
| Thread Type | Coarse |
| Threaded Rod Type | Standard |
| Type | Unequal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.56 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M21520.060.0020 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €64.59 | |
| M21520.060.0025 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 1 | €94.06 | |
| M21520.060.0030 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €113.64 | |
| M21520.060.0035 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €104.60 | |
| M21520.060.0040 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €664.61 | |
| M21520.060.0045 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €789.55 | |
| M21520.060.0050 | 7.5 mm | 18 mm | Right Hand | Round Spacer | Coarse | Unequal | 500 N/sq. mm | 100 | €683.78 |
Explore Products
- BUSSMANN 170M5191 Specialty Fuse, 350A, 690VAC
- MERSEN FERRAZ PCT5-R PC Mount Fuse, Time Delay, 500V, 5A
- DORIAN WCGT-21.51-UEU-DNU10GT
- TB WOODS 1160T10AK Accessory Kit
- DAYTON 165259 Support Kit, Hardware
- STEEL CITY SSF-CC1-F3/4 Conduit Clip, Flange Side Mount, 9/16 - 3/4 Size
- TRITAN HCPK206-20 Pillow Block Bearing Ball 1-1/4 Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Waste Bags
- Outdoor Trash Cans
- Stick Electrodes
- Silicone Tubing
- Nut Inserts
- ANSELL 56-903 Alphatec Pvc Coat Aprons
- JOHN GUEST Speedfit Tees
- REESE Pintle And Ball Combinations
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- HUBBELL-WIEGMANN Galvanised Steel Cover, 1 Inch Length
- OSG 13014 Spiral Flute Tap
- USA SEALING Sheet Stock, ABS
- BALDOR / DODGE Single A V-Belts
- STARRETT Measuring Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M21520.100.0070 Double End Threaded Stud, M10x1.5 Thread Size, Rockwell C22-C32, Pln, 82mm Lg., Rnd Spacer, Unequal
€289.58 /pack
