FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Threaded Rod |
| Class | Class 4.8 |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell B67 |
| Length | 1m |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 4.8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Yield Strength | 30000 psi |
| Overall Length | 1m |
| Rockwell Hardness | B67 Min. |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 55000 psi |
| Thread Direction | Left Hand |
| Thread Size | M24 x 3 |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.98 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
Explore Products
- GROVE GEAR S8472384.00 Reducer
- LINN GEAR 120c35 Sprocket, 120 Chain, 16.734 Inch Pitch Diameter, 1.687 Inch Stock Bore
- OHAUS CLS-COLMNSS Support Ring, Filter Holder, Accessory, 7 Inch Length, 4 Inch Dia, 7 Inch Base Length
- MAXPURE TE2C886L2.5-PM Elbow, 316L Stainless Steel, Clamp X Orbital Weld, 2 1/2 Inch X 2 1/2 Inch Tube Od, 32 Ra
- APPROVED VENDOR SF11240QI Drill Bushing Slip Fixed Drill Size 1-17/64 In
- TENNSCO QOH5-3618A Shelving Open Add Unit, 5 Shelf, 20 Gauge, 36 x 18 x 87 Inch Size
- APPLETON ELECTRIC UCC1 Cover, 1 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0421109 XH02279 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 3.54 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Stack and Nest Containers
- Multi-Bit Screwdrivers
- Label Dispensers
- Drum Barrel Pump Accessories
- Drench Hoses
- CHICAGO PNEUMATIC CP69 Series Impact Wrenches
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene Black
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- MUELLER INDUSTRIES 861SS Y Strainers
- DIXON Swivel Adapters
- SPEARS VALVES PVC True Union Ball Check Valves, Flanged Ends, FKM
- EATON Undervoltage Release Mechanisms
- VESTIL PAHT Series Portable Adjustable Height Worker Stands
- SANDPIPER Bottom Discharge Flap Valve Pumps, Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M20380.240.1000 Threaded Rod, M24x3 Thread Size, Steel, 1m Lg., Not Gr., Zn Plated, Class 4.8
€88.54 /unit
