FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eye Bolt |
| Class | Class 4.6 |
| Eye Inside Dia. | 6 mm |
| Eye Outside Dia. | 14 mm |
| Eye Thickness | 7 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hole Center-to-end Length | 50 mm |
| Length From Ream Center | 50.0mm |
| Length From Ream Center | 50 mm |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 4.6 |
| Material Quality Standards | Din 444 |
| Rod End Standards | Din 444 |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Type | External Threaded |
| Shoulder Style | Without Shoulder |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 18 mm |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Type | Fixed Rod End |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.39 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 33.02 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Eye Outside Dia. | Length From Ream Center | Eye Thickness | Grade | Class | Shoulder Style | Overall Length | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
Z0040 | 1/4"-20 | 1/2" | 2" | 9/32" | - | - | Without Shoulder | 2 1/4" | 1 | €40.83 | |
![]() |
Z0041 | 3/8"-16 | 3/4" | 3" | 7/16" | - | - | Without Shoulder | 3 3/8" | 1 | €52.24 | |
![]() |
Z0042 | 1/2"-13 | 1" | 3 3/4" | 9/16" | - | - | Without Shoulder | 4 1/4" | 1 | €64.35 | |
![]() |
Z0043 | 1/2"-13 | 1" | 4" | 9/16" | - | - | Without Shoulder | 4 1/2" | 1 | €55.01 | |
![]() |
Z0044 | 5/8"-11 | 1 1/4" | 4 1/2" | 11/16" | - | - | Without Shoulder | 5 1/8" | 1 | €94.85 | |
![]() |
Z0046 | 5/8"-11 | 1 1/4" | 6" | 11/16" | - | - | Without Shoulder | 6 5/8" | 1 | €111.51 | |
![]() |
Z0047 | 3/4"-10 | 1 1/2" | 4 1/2" | 13/16" | - | - | Without Shoulder | 5 1/4" | 1 | €124.68 |
Explore Products
- EATON 565767 Pressure Control Valve
- BOSTON GEAR GUTB-B C-Face AC Electric Motor, 230/460V3
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001KYSK111 Control Station
- KRUEGER OFS2-2-19 Overfill Alert Gauge, 2 Inch NPT Opening, 19 Inch Depth, Stainless Steel
- HUBBELL-WIEGMANN N412302408WSSC Enclosure, 1/4 Turn Latch, 30 Inch Nominal Enclosure Ht, 24 Inch Nominal Enclosure Width
- EATON 1C15480G01 Power Transformer Compartment Kit, Glass Polyester Insulator
- ASHCROFT A2XBF0415C25#G Pressure Transmitter, 0 to 5 PSI, 1 to 5V DC, Cable & Wire Leads, IP65 /4X/IP65 /7/IP65 /9
- CHICAGO-LATROBE 70323 Jobber Length Drill Bit, W Size, 5-1/8 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Service Counters
- Press Fit Fittings
- Recycling Containers
- Trash Compactors
- Insulated Hand Ratchets
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, With Pad
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- MUELLER INDUSTRIES 101MAT Silent Check Valves
- ANVIL AS520S Series Channel With Long Slots
- DEWALT Hammer Drill Core Bit
- GRAINGER Neoprene Water Resistant Rubber Cord Stock
- SPEEDAIRE Plungers
- STARRETT 274/275/277 Toolmakers Spring-Type Calipers And Dividers, Round Legs And Solid Nut
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M16180.060.0050 Eye Bolt, M6x1 Thread Size, Steel, 50 mm Lg. From Ream Center, 18 mm Thread Lg.
€64.81 /pack





