FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spacer |
| Finish | Zinc Plated |
| Hex Width | 7 mm |
| Length | 35 mm |
| Material | Steel |
| Overall Length | 43 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Depth | 9 mm |
| Thread Length | 8 mm |
| Thread Size | M4 x 0.7 |
| Type | Male To Female |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Thread Depth | Thread Size | Shape | Finish | Temp. Range | Material | Hex Width | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M11398.040.0005 | 13 mm | 3 mm | M4 x 0.7 | Hex | Zinc Plated | -58°F to +302°F | Steel | 7 mm | 100 | €90.42 | |
![]() |
M11398.040.0010 | 18 mm | 6 mm | M4 x 0.7 | Hex | Zinc Plated | -58°F to +302°F | Steel | 7 mm | 100 | €95.66 | |
![]() |
M11398.040.0015 | 23 mm | 9 mm | M4 x 0.7 | Hex | Zinc Plated | -58°F to +302°F | Steel | 7 mm | 100 | €111.63 | |
![]() |
M11398.040.0020 | 28 mm | 9 mm | M4 x 0.7 | Hex | Zinc Plated | -58°F to +302°F | Steel | 7 mm | 100 | €115.67 | |
![]() |
M11398.040.0025 | 33 mm | 9 mm | M4 x 0.7 | Hex | Zinc Plated | -58°F to +302°F | Steel | 7 mm | 100 | €161.43 | |
![]() |
M11398.040.0030 | 38 mm | 9 mm | M4 x 0.7 | Hex | Zinc Plated | -58°F to +302°F | Steel | 7 mm | 1 | €157.25 | |
![]() |
M11398.040.0040 | 48 mm | 9 mm | M4 x 0.7 | - | Zinc Plated | -58°F to +302°F | Steel | 7 mm | 100 | €159.09 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 065642 Set Screw Bearing, Shaft Size 1.1250 Inch, Bore Round, Steel
- OSBORN 0008852015
- STREN-FLEX EEF3-908-20 Web Sling Eye Eye 20 Feet Length 34000 Lb Cap
- EATON QBHGFT1015 Ground Fault Circuit Breaker, 15A, 22 Kaic, 1-Pole, 120/240V, Non-Interchangeable
- OSG 422-4375 Square End Mill, 2 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia., 2 3/4 Inch Overall Length
- OSG 1400154401 Thread Forming Tap, 3/4 Inch - 10 Thread Size, 1 3/16 Inch Thread Lg, Black Oxide, H6, Plug
- TITAN FASTENERS ASZU
- EATON N48M28T4516HD Non-Linear Ventilated Transformer, 60 Hz, 3 Phase
Explore More
- KEYSHAFT
- Step Drill Bit Sets
- Edge and Center Finders
- Inline Filters
- Electric Unit Heaters
- Bronze Flat Bars
- CONDOR Hooded Coveralls
- MCR SAFETY Mustang Leather Welding Work Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, Straight Flute
- SUGATSUNE Pull Handles, 316 Stainless Steel
- PASS AND SEYMOUR Rotary R Series Replacement Knobs
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series Service Drop, Closed Mesh, Locking Bale Support Grips
- TEADIT TF 1572 SAN Restructured PTFE Ring Cut Gaskets with Glass Spheres
- LINCOLN ELECTRIC Contact Tips for Lincoln MIG Guns
- MEGGER Power Analyzers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M11398.040.0035 Spacer, M4x0.7 Thread Size, Male To Female, 35 mm Lg., 8 mm Thread Lg., Steel
€149.62 /pack







