FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 916 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C45-C53 |
| Head Type | Headless |
| Length | 16 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 16 mm |
| Point Material | Alloy Steel |
| Point Type | Knurled Cup |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158045 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Hardness | Decimal Equivalent | Point Dia. | Thread Type | Display Qty | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07890.011.0012 | #4-40 | Socket | 3/64" | Rockwell C48-C52 | 0.112" | 0.056" | Coarse | 100 | 100 | €27.45 | |
![]() |
U07890.013.0012 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €36.14 | |
![]() |
U07890.013.0018 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €25.48 | |
![]() |
U07890.013.0025 | #6-32 | Hex Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | - | 100 | €25.33 | |
![]() |
U07890.016.0012 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €22.51 | |
![]() |
U07890.016.0018 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 | |
![]() |
U07890.016.0025 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL7580 Duplex Flush Receptacle, 10A, 250/15A, 125V, 3-Pole, 3-Wire Non-Grounding
- APPROVED VENDOR U51050.031.0600 Socket Head Cap Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Cyl., 6 In Lg., 5/16 In Head Ht.
- SMC VALVES G46-4-01M-C Regulator
- BELL & GOSSETT FT075H-3 Steam Trap Max Operating Psi 75 3/4 In
- WEG GPH2100PC2001 15472446 Soft Starter, 100 HP, 230V, AC3 Bypass, Start/Stop Pushbutton, Run & Fault Light and Keypad
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS GT156-24 221562 Groove Tool 0.5 Inch Bore 1.5 Inch Cut
- RULAND MANUFACTURING LVO-MCL-21-FZ Quick Clamping Shaft Collar, 21 mm Bore Dia, Round, Carbon Steel, Orange
- APOLLO VALVES I431004 Head Adapter, Invest Casting
Explore More
- KEYSHAFT
- Check and Foot Valves
- Sink Drains
- Water Purification System Consummables
- British and IEC Fuses
- Aluminum Tread Plate
- AKRO-MILS 30110 Shelf Bins
- LEATHERHEAD TOOLS Breacher Irons Series, Halligan And Sledges
- MEMPHIS GLOVE Deerskin Leather Palm Gloves
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- ANVIL AS929 Series U Supports
- CHAPIN Sprayer Repair Kit
- EATON CAH Series Molded Case Circuit Breakers
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/8-28 Un
- BALDOR / DODGE QD, M Size Bushings
- BOSTON GEAR 700 Series Single Reduction Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07890.060.0016 Set Screw, M6x1 Thread Size, Plain, 16 mm Lg., 5 mm Drive Size, Knurled Cup
€45.88 /pack







