FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 916 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C45-C53 |
| Head Type | Headless |
| Length | 12 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 12 mm |
| Point Material | Alloy Steel |
| Point Type | Knurled Cup |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158045 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Hardness | Decimal Equivalent | Point Dia. | Thread Type | Display Qty | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07890.011.0012 | #4-40 | Socket | 3/64" | Rockwell C48-C52 | 0.112" | 0.056" | Coarse | 100 | 100 | €27.45 | |
![]() |
U07890.013.0012 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €36.14 | |
![]() |
U07890.013.0018 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €25.48 | |
![]() |
U07890.013.0025 | #6-32 | Hex Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | - | 100 | €25.33 | |
![]() |
U07890.016.0012 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €22.51 | |
![]() |
U07890.016.0018 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 | |
![]() |
U07890.016.0025 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 |
Explore Products
- MASTERDRIVES 5C85E Quick Disconnect Sheave, C Section, 5 Groove
- AME INTERNATIONAL PRS4 Spacer Set
- MILWAUKEE VALVE 428133 Ball Valve, Unibody, Stainless Steel, 1 1/2 Inch Valve Size
- EATON C65DRF340B Definite Purpose Contactor, 50A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 40A, 3-Pole, Reversing
- CEMENTEX USA AFSC-CS21CK-2X2 Coverall Kit, Storage Canister, 21 Cal., 2X Size, Class 2
- HOLO-KROME 68002 81477 Alloy, Low Head Cap Screw, #8-32 x 3/8 Size
- SPEARS VALVES 163B-012CL Wye Check Valve, FPT, FKM, 1-1/4 Size, PVC, Clear
Explore More
- KEYSHAFT
- Evaporative Cooler Accessories
- Hydrostatic Test Pumps
- Prewired Raceways
- Mobile Bin Cart Accessories
- Aluminum Perforated Sheets
- MCR SAFETY BearKat Series, Wraparound Frame Safety Glasses
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Hardened Steel
- ANVIL C110 Series Cable Loops
- AEROQUIP Female JIC, 37 Degree Elbow Hydraulic Hose Adapter
- GEMTOR Rescue Harness
- REGAL Metric Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 4 Flutes, TiCN
- PARKER Disposable Compressed Air Filters
- SUPERIOR Leather Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07890.060.0012 Set Screw, M6x1 Thread Size, Plain, 12 mm Lg., 5 mm Drive Size, Knurled Cup
€36.07 /pack







