FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 916 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C45-C53 |
| Head Type | Headless |
| Length | 6 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 6 mm |
| Point Material | Alloy Steel |
| Point Type | Knurled Cup |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318158045 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Hardness | Decimal Equivalent | Point Dia. | Thread Type | Display Qty | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07890.011.0012 | #4-40 | Socket | 3/64" | Rockwell C48-C52 | 0.112" | 0.056" | Coarse | 100 | 100 | €27.45 | |
![]() |
U07890.013.0012 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €36.14 | |
![]() |
U07890.013.0018 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €25.48 | |
![]() |
U07890.013.0025 | #6-32 | Hex Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | - | 100 | €25.33 | |
![]() |
U07890.016.0012 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €22.51 | |
![]() |
U07890.016.0018 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 | |
![]() |
U07890.016.0025 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 |
Explore Products
- GROVE GEAR GR8420594.23 GR-HMQ842-60-H1-140-23 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Cast Iron
- ASHCROFT G17M0142EW3000# Pressure Transmitter, 0 to 3000 PSI, 4 to 20mA DC, 4-Pin M12 Connector, 1/8 Inch Male NPT
- NORLAKE 090705 NOR-LAKE SCIENTIFIC 090705
- GL HUYETT WWG-CLPUZ-006 Clevis Pin, Head, 1/4 In Pin Dia., 2 In Lg., Universal, Gr. 1010/1018, Steel, W/O Pin
- BRADY 133266 Lockout Padlock, Keyed Different, Aluminium, Compact Body Size, Aluminium, Black
- APPROVED VENDOR M51050.160.0045 Metric Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Cylindrical, 45 mm Lg., Plain
- BDG 20-1-10603N-M Mechanics Glove, Size M, Full Finger, Synthetic Leather, Neoprene, Blue
Explore More
- KEYSHAFT
- PAPR Accessories
- Concrete Trowels
- Absorbent Socks and Booms
- Guard Rail Accessories
- Maintenance Work Supports
- LOC-LINE Female Npt Valve
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Cinch Cuff
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Over the Knuckle
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Media Bottles
- REGAL Taper Pipe Taps, Interrupted Thread, NPT, TiCN
- KLEENGUARD Dark Tinted Safety Glasses for Bright Light Use
- PENINSULAR Hydraulic Cylinders, 2-1/2 Inch Bore
- WHEATON 826 XS Series Acura Manual TwiXS Packs
- MICRO 100 Inserts, Triangle Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07890.060.0006 Set Screw, M6x1 Thread Size, Plain, 6 mm Lg., 5 mm Drive Size, Knurled Cup
€28.27 /pack







