FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 916 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 2 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C45-C53 |
| Head Type | Headless |
| Length | 6 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 6 mm |
| Point Material | Alloy Steel |
| Point Type | Knurled Cup |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M4 x 0.7 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318156040 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Hardness | Decimal Equivalent | Point Dia. | Thread Type | Display Qty | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07890.011.0012 | #4-40 | Socket | 3/64" | Rockwell C48-C52 | 0.112" | 0.056" | Coarse | 100 | 100 | €27.45 | |
![]() |
U07890.013.0012 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €36.14 | |
![]() |
U07890.013.0018 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €25.48 | |
![]() |
U07890.013.0025 | #6-32 | Hex Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | - | 100 | €25.33 | |
![]() |
U07890.016.0012 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €22.51 | |
![]() |
U07890.016.0018 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 | |
![]() |
U07890.016.0025 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 |
Explore Products
- RIDGID 34457 Ring, Ret Int 1.12Di N5000-112
- APPLETON ELECTRIC FF125G
- APPROVED VENDOR 26W579 Dock Bumper 10 x 6 x 14 Inch Rubber
- BELL & GOSSETT 405632 Repair Part
- APOLLO VALVES 73A14524274960A 2 Pcs STD Port Ball Valve, SS Latch-Lock Lever and Nut, Dry Assembly, Static Grounded Ball and Stem 1 Inch, 2 x FNPT
- WEG CWB18-11-30D33 12660848 Contactor, 18 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO, 1 NC Aux Contact, 380V 50/60Hz
- JUSTRITE 28652 JEN28652YL Drum Accumulation Center, 1 Drum, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Capacitors
- V-Belts
- Air Powered Hydraulic Pumps
- Scrub Brushes
- Fork Covers
- KRYTOX 283AC Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- SPEEDAIRE Tire Inflators
- KERN AND SOHN CDS Series Counting Scales
- SEALMASTER USRBF5515AE Series Unitized Spherical Roller Block Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07890.040.0006 Set Screw, M4x0.7 Thread Size, Plain, 6 mm Lg., 3 mm Drive Size, Knurled Cup
€23.92 /pack







