FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Set Screw |
| Dimensional Standards | Din 916 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 1.5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C45-C53 |
| Head Type | Headless |
| Length | 8 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Overall Length | 8 mm |
| Point Material | Alloy Steel |
| Point Type | Knurled Cup |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thread Size | M3 x 0.5 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| HS code | 7318156040 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Drive Type | Drive Size | Hardness | Decimal Equivalent | Point Dia. | Thread Type | Display Qty | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07890.011.0012 | #4-40 | Socket | 3/64" | Rockwell C48-C52 | 0.112" | 0.056" | Coarse | 100 | 100 | €27.45 | |
![]() |
U07890.013.0012 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €36.14 | |
![]() |
U07890.013.0018 | #6-32 | Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | 100 | 100 | €25.48 | |
![]() |
U07890.013.0025 | #6-32 | Hex Socket | 1/16" | Rockwell C48-C52 | 0.138" | 0.069" | Coarse | - | 100 | €25.33 | |
![]() |
U07890.016.0012 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €22.51 | |
![]() |
U07890.016.0018 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 | |
![]() |
U07890.016.0025 | #8-32 | Socket | 5/64" | Rockwell C48-C52 | 0.164" | 0.082" | Coarse | 100 | 100 | €28.27 |
Explore Products
- UNISTRUT P1184P-10GR Channel, 10 Feet Length, Perma Green
- SMC VALVES SY7240-5LZ-03-Q Valve, 3/8 Base Mount Size
- WATTS W-TA-AF 0239965 Twist Handle Drain, 3 Inch Opening, 1 1/4 Inch Overflow, 1 1/2 Inch Outlet
- EATON MD118E73 Drive Isolation Transformer, 3-Phase, PV 480 Delta, SV 480Y/277, 11 KVA, Aluminum Coil
- GRAINGER SQMSNI20370-100BX Square Nut, 3/8 In - 16 Thread Size, Zn Plated, 1/4 In Square Ht., 5/8 In Square Wd., Steel
- MJ MAY 400III-100BS-0136 Fiberglass Fabric, 1 Inch Width, 0.003 Inch Thickness
- OILITE AAM2227-18B Sleeve Bearing, Bronze, 22 mm Bore, 27 mm Od, 18 mm Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Totes
- Walk Ramps
- Scaffolding Stages
- Immersion Heaters
- Sealers
- TURTLESKIN CP Apron
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
- WESTWARD Tap and Die Set, Fractional, High Speed Steel
- KELCH Indexable Cutting Head Unit, Right Hand
- BOSTON GEAR 200 Series Flanged Helical Gear Speed Reducers
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 2 Flutes, Bright
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Reel Shelving Units
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07890.030.0008 Set Screw, M3x0.5 Thread Size, Plain, 8 mm Lg., 2.5 mm Drive Size, Knurled Cup
€19.67 /pack







