GRAINGER M07840.100.0035 Set Screw M10 X 1.50Mm 35Mm Length, 50PK | AH3EWZ 31KK27
GRAINGER M07840.100.0035 Set Screw, M10x1.5 Thread Size, Pln, 35 mm Lg., 5 mm Drive Size, Cup, Hex Socket
Item: AH3EWZModel: M07840.100.0035Cross Ref: 31KK27
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Set Screw
Decimal Equivalent 0.125"
Dimensional Standards Din 916
Display Qty 50
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C45-C53
Head Type Headless
Length 35 mm
Material Steel
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 35 mm