GRAINGER M07840.060.0050 Set Screw Stel M6 X 1.00Mm Cup 50Mm, 100PK | AG2KUZ 31KK26
GRAINGER M07840.060.0050 Set Screw, M6x1 Thread Size, Plain, 50 mm Lg., 3 mm Drive Size, Cup, Hex Socket
Item: AG2KUZModel: M07840.060.0050Cross Ref: 31KK26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Set Screw
Decimal Equivalent 0.125"
Dimensional Standards Din 916
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C45-C53
Head Type Headless
Length 50 mm
Material Steel
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 50 mm