GRAINGER M07840.060.0045 Set Screw Steel M6 X 1.00Mm Cup 45Mm, 100PK | AG2KUY 31KK25
GRAINGER M07840.060.0045 Set Screw, M6x1 Thread Size, Plain, 45 mm Lg., 3 mm Drive Size, Cup, Hex Socket
Item: AG2KUYModel: M07840.060.0045Cross Ref: 31KK25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Set Screw
Decimal Equivalent 0.125"
Dimensional Standards Din 916
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C45-C53
Head Type Headless
Length 45 mm
Material Steel
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 45 mm