GRAINGER M07470.160.0070 Socket Head Cap Screw Flat Steel M16 x 2.00, 70mm Length, 25PK | AH7VBY 38DG28
GRAINGER M07470.160.0070 Socket Flat Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Flat, 70mm Lg., 8.8mm Head Ht., 800 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7VBYModel: M07470.160.0070Cross Ref: 38DG28
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 25
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 33.6 mm
Head Height 8.8 mm
Head Type Flat
Length 70 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 70 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 70 mm