GRAINGER M07470.120.0050 Socket Head Cap Screw Flat Steel M12 x 1.75, 50mm Length, 50PK | AH7VBL 38DG17
GRAINGER M07470.120.0050 Socket Flat Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Flat, 50mm Lg., 7.4mm Head Ht.
Item: AH7VBLModel: M07470.120.0050Cross Ref: 38DG17
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 50
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 26.88 mm
Head Height 7.4 mm
Head Type Flat
Length 50 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 50 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm