FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Flat Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Combined Material & Grade | Class 8 Steel |
| Countersink Angle | 90° |
| Dimensional Standards | Iso 10642 |
| Display Qty | 50 |
| Drive Size | 8 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell C22-C34 |
| Head Dia. | 26.88 mm |
| Head Height | 7.4 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 20 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 800 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 20 mm |
| Screw Length | 20 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- SLOAN 3013080 ROYAL 190-3.5-10-3/4-LDIM Urinal Flushometer, Manual, 3.5 gpf, Rear Spud, Single Flush, 10.75 Inch Length, BR Finish
- HOFFMAN F2290EGV 88000 Elbow, 90 Degree, 2.5 x 2.5 Inch Size, Galvanized, Steel
- PBC LINEAR SR08PD-024.000 PBC Pre-Drilled Linear Support Rail, 1/2 Inch Size Shaft Dia, 24 Inch Length, Aluminum
- CLEVELAND C15315 2175 Screw Machine Drill Bit, #25 Size, 10 Inch Flute Length
- SPEEDAIRE 10D237 Air Disc Sander Industrial 0.4 Hp 3 Inch
- SPEEDAIRE CG-E020SUS Rear Pivot Bracket, 20 mm/25 mm Bore Dia, Rear Pivot Bracket, Stainless Steel
- GRAINGER 093-060-030 Eccentric Reducer Coupling, Carbon Steel, 6 Inch X 3 Inch Pipe, Butt Weld
- ERICKSON PSC50PCLNR12 Cutting Unit
Explore More
- KEYSHAFT
- Sheet Metal Notchers
- Water Purification System Consummables
- Incubator Accessories
- Water Heater Vents
- Air Conditioner Compressors
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- MCR SAFETY Bifocal Safety Reading Glasses
- MEMPHIS GLOVE Ninja Lite Work Gloves
- VIEGA PROPRESS Dielectric Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Gray
- BUSSMANN TAC Series Specialty Fuses
- INSTOCK Polyurethane Cleanroom Task Chair
- SPEARS VALVES Limit Switches
- GRAINGER Unions
- ALEMITE Hose Reel Large Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07470.120.0020 Socket Flat Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Flat, 20mm Lg., 7.4mm Head Ht.
€40.52 /pack
