GRAINGER M07470.100.0040 Socket Head Cap Screw Flat Steel M10 x 1.50, 40mm Length, 100PK | AH7VAU 38DG01
GRAINGER M07470.100.0040 Socket Flat Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Flat, 40mm Lg., 6.2mm Head Ht.
Item: AH7VAUModel: M07470.100.0040Cross Ref: 38DG01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 6 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 22.4 mm
Head Height 6.2 mm
Head Type Flat
Length 40 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 40 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm