GRAINGER M07470.060.0045 Socket Head Cap Screw Flat Steel M6 x 1.00, 45mm Length, 100PK | AH7UZT 38DF76
GRAINGER M07470.060.0045 Socket Flat Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Flat, 45 mm Lg., 3.72 mm Head Ht.
Item: AH7UZTModel: M07470.060.0045Cross Ref: 38DF76
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 4 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 13.44 mm
Head Height 3.72 mm
Head Type Flat
Length 45 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 35 mm
Screw Length 45 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 35 mm