GRAINGER M07470.050.0045 Socket Head Cap Screw Flat Steel M5 x 0.80, 45mm Length, 100PK | AH7UZE 38DF64
GRAINGER M07470.050.0045 Socket Flat Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Flat, 45mm Lg., 3.2mm Head Ht., 800 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7UZEModel: M07470.050.0045Cross Ref: 38DF64
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 11.2 mm
Head Height 3.2 mm
Head Type Flat
Length 45 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 45 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm