GRAINGER M07470.040.0030 Socket Head Cap Screw Flat Steel M4 x 0.70, 30mm Length, 100PK | AH7UYQ 38DF51
GRAINGER M07470.040.0030 Socket Flat Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Flat, 30mm Lg., 2.48mm Head Ht.
Item: AH7UYQModel: M07470.040.0030Cross Ref: 38DF51
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 2.5 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 8.96 mm
Head Height 2.48 mm
Head Type Flat
Length 30 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm