GRAINGER M07470.030.0050 Socket Head Cap Screw Flat Steel M3 x 0.50, 50mm Length, 100PK | AH7UYG 38DF43
GRAINGER M07470.030.0050 Socket Flat Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Flat, 50mm Lg., 1.86mm Head Ht., 800 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7UYGModel: M07470.030.0050Cross Ref: 38DF43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 2 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 6.72 mm
Head Height 1.86 mm
Head Type Flat
Length 50 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 50 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm