GRAINGER M07400.240.0070 Socket Head Cap Screw Flat Steel M24 x 3.00, 70mm Length, 10PK | AH7UXN 38DF26
GRAINGER M07400.240.0070 Socket Flat Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Flat, 70 mm Lg., 14 mm Head Ht.
Item: AH7UXNModel: M07400.240.0070Cross Ref: 38DF26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Countersink Angle 60°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 10
Drive Size 14 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 39 mm
Head Height 14 mm
Head Type Flat
Length 70 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 70 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 70 mm