GRAINGER M07400.200.0100 Socket Head Cap Screw Flat Steel M20 x 2.50X100Mm, 5PK | AH7UXD 38DF17
GRAINGER M07400.200.0100 Socket Flat Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Flat, 100mm Lg., 40.32mm Head Dia., 1000 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7UXDModel: M07400.200.0100Cross Ref: 38DF17
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Countersink Angle 90°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 5
Drive Size 12 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 40.32 mm
Head Height 10.16 mm
Head Type Flat
Length 100 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 90 mm
Screw Length 100 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 90 mm