GRAINGER M07400.200.0030 Socket Head Cap Screw Flat Steel M20 x 2.50, 30mm Length, 10PK | AH7UXA 38DF14
GRAINGER M07400.200.0030 Socket Flat Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Flat, 30mm Lg., 40.32mm Head Dia.
Item: AH7UXAModel: M07400.200.0030Cross Ref: 38DF14
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Countersink Angle 90°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 10
Drive Size 12 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 40.32 mm
Head Height 10.16 mm
Head Type Flat
Length 30 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm