GRAINGER M07400.180.0050 Socket Head Cap Screw Flat Steel M18 x 2.50, 50mm Length, 10PK | AH7UWU 38DF08
GRAINGER M07400.180.0050 Socket Flat Head Cap Screw, M18x2.5 Thread Size, Flat, 50 mm Lg., 8 mm Head Ht.
Item: AH7UWUModel: M07400.180.0050Cross Ref: 38DF08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 10
Drive Size 12 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 33 mm
Head Height 8 mm
Head Type Flat
Length 50 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1000 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 50 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm