GRAINGER M07400.160.0090 Socket Head Cap Screw Flat Steel M16 x 2.00, 90mm Length, 10PK | AH7UWM 38DF02
GRAINGER M07400.160.0090 Socket Flat Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Flat, 90 mm Lg., 8.8 mm Head Ht.
Item: AH7UWMModel: M07400.160.0090Cross Ref: 38DF02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 10
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 33.6 mm
Head Height 8.8 mm
Head Type Flat
Length 90 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1000 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 70 mm
Screw Length 90 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 70 mm