GRAINGER M07400.120.0100 Socket Head Cap Screw Flat Steel M12 x 1.75X100Mm, 25PK | AH7UWB 38DE91
GRAINGER M07400.120.0100 Socket Flat Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Flat, 100mm Lg., 8mm Drive Size, 1000 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7UWBModel: M07400.120.0100Cross Ref: 38DE91
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 25
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 26.88 mm
Head Height 7.4 mm
Head Type Flat
Length 100 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1000 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 100 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm