FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Combined Material & Grade | Class 8 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 25 |
| Drive Size | 10 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell C22-C34 |
| Head Dia. | 18 mm |
| Head Height | 12 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 80 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 800 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 50 mm |
| Screw Length | 80 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.99 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07001.011.0025 | #4-40 | Fully Threaded | 3/32" | 0.183" | 0.112" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €18.40 | |
![]() |
U07001.011.0037 | #4-40 | Fully Threaded | 3/32" | 0.183" | 0.112" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €23.52 | |
![]() |
U07001.011.0050 | #4-40 | Fully Threaded | 3/32" | 0.183" | 0.112" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €19.84 | |
![]() |
U07001.011.0075 | #4-40 | Fully Threaded | 3/32" | 1/4" | 0.112" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €20.80 | |
![]() |
U07001.011.0100 | #4-40 | Partially Threaded | 3/32" | 1/4" | - | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €70.70 | |
![]() |
U07001.013.0062 | #6-32 | Fully Threaded | 7/64" | 1/4" | 1/8" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €18.84 | |
![]() |
U07001.013.0075 | #6-32 | - | 7/64" | 0.226" | 0.138" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €20.46 |
Explore Products
- SPEARS VALVES S110-10BC Compression Coupling, Buna, 1 Size, PVC
- HUB CITY 0220-07991 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
- ANSELL 97-681-9
- STREN-FLEX EEF-4-903-05 Web Sling Eye Eye 5 Feet Length 18000 Lb W 3 In
- GUARDAIR MM850NED Material Mover Static Conductive Basic Kit
- AMERICAN TORCH TIP 64-6602 Trigger Housing
- MARTIN SPROCKET CT5E Thrust Assembly, End Shaft, Type E, 2-7/16 Inch Shaft Dia., Steel
- KUNKLE 6010GFV01AKM0210 Safety Relief Valve, G Orifice, 1 1/4 Inch Inlet Size, Viton, 210 PSI, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Crimping Tool Kits
- Exit Sign and Light Combinations
- Metal Fabrication Machine Accessories
- Jet Pump Motors
- Wire Cloth Screens
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- IRONCLAD Heatworx Reinforced Duty Gloves
- IRONCLAD Cowboy Genuine Leather Gloves
- ANVIL 261P Series Riser Clamps, Primed Steel
- ALTRONIX Plug In Transformers, 60Hz
- PEMKO Heavy Duty Piano Hinge With Holes
- VERMONT GAGE Chr Y NoGo Reversible Assemblies, Red
- JOHNSON CONTROLS F261 Series Standard Model Flow Switches
- SLOAN Regal Exposed Manual Specialty Water Closet Bedpan Washer Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07160.120.0080 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Cyl., 80mm Lg., 18mm Head Dia., Zn Plated, Steel
€61.57 /pack







