GRAINGER M07160.120.0035 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M12 x 1.75, 35mm Length, 50PK | AH7UQP 38DD87
GRAINGER M07160.120.0035 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Cyl., 35 mm Lg., 18 mm Head Dia.
Item: AH7UQPModel: M07160.120.0035Cross Ref: 38DD87
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 8.8
Color Silver
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 50
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 18 mm
Head Height 12 mm
Head Type Standard
Length 35 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 35 mm
Screw Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 35 mm