GRAINGER M07151.120.0050 Socket Head Cap Screw Button Steel M12 x 1.75, 50mm Length, 50PK | AH7UKJ 38DC66
GRAINGER M07151.120.0050 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Button, 50mm Lg., 6.6mm Head Ht., Zn Plated, Steel
Item: AH7UKJModel: M07151.120.0050Cross Ref: 38DC66
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 50
Drive Size 10 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 21 mm
Head Height 6.6 mm
Head Type Button
Length 50 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 50 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm