GRAINGER M07151.060.0060 Socket Head Cap Screw Button Steel M6 x 1.00, 60mm Length, 100PK | AH7UHU 38DC29
GRAINGER M07151.060.0060 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Button, 60mm Lg., 3.3mm Head Ht., Steel
Item: AH7UHUModel: M07151.060.0060Cross Ref: 38DC29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 100
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 10.5 mm
Head Height 3.3 mm
Head Type Button
Length 60 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm