GRAINGER M07150.100.0060 Socket Head Cap Screw Button Steel M10 x 1.50, 60mm Length, 50PK | AH7UER 38DA57
GRAINGER M07150.100.0060 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Button, 60mm Lg., 5.5mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
Item: AH7UERModel: M07150.100.0060Cross Ref: 38DA57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 50
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 17.5 mm
Head Height 5.5 mm
Head Type Button
Length 60 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 32 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm