GRAINGER M07150.100.0025 Socket Head Cap Screw Button Steel M10 x 1.50, 25mm Length, 100PK | AH7UEK 38DA51
GRAINGER M07150.100.0025 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Button, 25mm Lg., 5.5mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
Item: AH7UEKModel: M07150.100.0025Cross Ref: 38DA51
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 10.9
Color Black
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 100
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 17.5 mm
Head Height 5.5 mm
Head Type Button
Length 25 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 25 mm