GRAINGER M07150.050.0012 Socket Head Cap Screw Button Steel M5 x 0.80, 12mm Length, 100PK | AH7UCZ 38DA18
GRAINGER M07150.050.0012 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Button, 12mm Lg., 2.75mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
Item: AH7UCZModel: M07150.050.0012Cross Ref: 38DA18
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 9.5 mm
Head Height 2.75 mm
Head Type Button
Length 12 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 12 mm
Screw Length 12 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm