GRAINGER M07141.040.0016 Socket Head Cap Screw Button Flanged Steel M4 x 0.70, 16mm Length, 100PK | AH7UAD 38CZ54
GRAINGER M07141.040.0016 Socket Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Button Flanged, 16mm Lg., 3mm Drive Size
Item: AH7UADModel: M07141.040.0016Cross Ref: 38CZ54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 10.9
Drive Size 3 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 7.6 mm
Head Height 2.2 mm
Head Type Button Flanged
Length 16 mm
Material Steel
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Thread Direction Right Hand
Thread Length 16 mm