GRAINGER M07111.240.0070 Shoulder Screw Metric Steel M20 X 2.5Mm, 2PK | AG2KLW 31KG40
GRAINGER M07111.240.0070 Shoulder Screw, M20x2.5 Thread Size, 70 mm Shoulder Lg., 16 mm Head Ht., Std
Item: AG2KLWModel: M07111.240.0070Cross Ref: 31KG40
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7379
Display Qty 2
Drive Type Socket
Finish Plain
Hardness Rockwell C32-C43
Head Dia. 36 mm
Head Height 16 mm
Head Texture Knurled
Head Type Standard
Material Alloy Steel
Min. Tensile Strength 140000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness C32 to C43
Shear Strength 84000 psi
Shoulder Dia. 24 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.036 mm to 0 mm
Shoulder Length 70 mm
Shoulder Length Tolerance 0 mm to 0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 140000 psi
Thread Length 27 mm