GRAINGER M07111.100.0120 Shoulder Screw Steel M8 10Mm X 120Mm, 5PK | AH7TZG 38CZ34
GRAINGER M07111.100.0120 Shoulder Screw, M8x1.25 Thread Size, 120 mm Shoulder Lg., 7 mm Head Ht., Std
Item: AH7TZGModel: M07111.100.0120Cross Ref: 38CZ34
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7379
Display Qty 5
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Head Dia. 16 mm
Head Height 7 mm
Head Type Standard
Material Alloy Steel
Material Grade/class Class 12.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Precision Screw No
Rockwell Hardness C39 to C44
Screw Head Height 7mm
Shoulder Dia. 10 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.036 mm to 0 mm
Shoulder Length 120 mm
Shoulder Length Tolerance 0 mm to 0.25 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Length 13 mm